[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Oblíbená terapie, jenž využívá různé druhy elektrických proudů, které zlepšují prokrvení tkání, uvolňují napětí svalů nebo je naopak posilují. Působí proti bolesti a zánětu. Typ elektroléčebné procedury se volí podle převažujícího typu onemocnění. Je možné léčit choroby pohybového aparátu, poruchy prokrvení, zánětlivá a degenerativní onemocnění, pooperační stavy, kožní problémy apod.[/vc_column_text][vc_column_text]Elektroléčba byla využívána již v dávných dobách. Římští lékaři léčili dnu přikládáním živého elektrického úhoře na postiženou končetinu. V současné době je elektroléčba velmi rozšířenou rehabilitační terapeutickou metodou, která je praktikována a nabízena v řadě rehabilitačních a lázeňských zařízeních. Nabízí celou škálu léčebných metod, využívajících různých forem elektrického proudu – stejnosměrného proudu, střídavých proudů nízké nebo střední frekvence či vysokofrekvenčního proudu s různě tvarovanými impulzy. Obecně je možno říci, že elektroléčba působí zejména proti bolesti (má analgetický efekt), zvýšenému napětí svalů (myorelaxační efekt), zvyšuje prokrvení tkání a tkáňový metabolismus, má příznivý vliv na zmenšení otoků. Elektroterapie je proto vhodná při onemocněních pohybového aparátu, zejména u chronických a degenerativních onemocnění, u pooperačních stavů, úrazových stavů, při chronických gynekologických a urologických zánětech, při onemocněních trávicího a dýchacího ústrojí, u kožních onemocnění a dalších. Nejvhodnější formu elektroléčby určí lékař po předchozím vyšetření. Elektroléčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][prkwp_styled_title prk_in=”Druhy elektroléčby” align=”Left” title_size=”Large” use_italic=”No” samba_show_line=”Yes”][prkwp_styled_title prk_in=”TENS (transkutánní nervová stimulace)” align=”Left” title_size=”Small” use_italic=”No” samba_show_line=”No”][vc_column_text]Tato metoda je založena na poznatku, že vedení bolestivých vzruchů a vnímání bolesti je možno zmírnit až potlačit drážděním nervových vláken na různých úrovních nervového systému. Tyto metody ovlivňují bolest a uvolňují svalové spasmy a ztuhnutí. Při vlastním elektrickém dráždění dochází v mozkové tkáni k sekreci endorfinu (opiátu tlumícího bolest).  Využívá se k léčbě nejrůznějších bolestivých stavů jako jsou bolesti páteře, kloubů a šlach, bolesti hlavy, poúrazové bolesti pohybového ústrojí, fantomové bolesti (bolesti po amputaci končetiny) a další.

Standardní přístroje pro elektroléčbu najdete zde.[/vc_column_text][vc_single_image image=”2546″ css_animation=”appear” img_link_target=”_self” img_size=”full” img_link=”https://www.fysiomed.cz/zdravotnicka-technika/fyzioterapie/primo-combination-860/”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][prkwp_styled_title prk_in=”Distanční (bezkontatkní) elektroléčba” align=”Left” title_size=”Small” use_italic=”No” samba_show_line=”Yes”][vc_column_text]Je další velmi využívaná forma elektroléčby, objevená v ČR. Využívá bezkontaktní aplikace léčebných elektrických polí a elektrických proudů. Bezkontaktní princip  podávání distanční elektroterapie výrazně omezuje kontraindikace a rizika této elektroléčebné procedury. Umožňuje aplikovat proceduru přes obvaz, sádru či ortézu. Používá se u veškerých bolestivých stavů pohybového aparátu, poúrazových stavů, při vymknutí kloubů, krevních výronech, zhmožděninách, k podpoře hojení vazů, šlach a kloubních pouzder. Distanční elektroterapie představuje také účinnou podpůrnou léčbu při cévních a nervových poškozeních vznikajících v důsledku celkových onemocnění (diabetes, osteoporóza).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][prkwp_styled_title prk_in=”Diatermie (krátkovlnná diatermie)” align=”Left” title_size=”Small” use_italic=”No” samba_show_line=”Yes”][vc_column_text]Přivádí vysokofrekvenční energii hluboko do tkání a využívá jejího tepelného účinku. Způsobuje vnitřní prohřátí svalů a tkání, jejich zvýšené prokrvení s následným relaxačním účinkem (uvolněním ztuhlosti svalů) a úlevy od bolesti. Zvyšuje celkovou obranyschopnost, vede k rozpouštění zánětlivých výpotků, změkčení vazivových srůstů, zvýšení propustnosti kapilár a prostupu leukocytů do tkání.

Použití: Chronické zánětlivé a degenerativní choroby kloubů, svalovýrevmatismus, potraumatické a pozánětlivé stavy ve vazivu, fasciích, burzách (tíhové váčky), kloubních pouzdrech, svalové spasmy a kontraktury, záněty šlach a šlachových pochev, chronická forma dny, otoky.

Nervové choroby: neuralgie, migréna, bolesti po herpes zoster (pásový opar), periferní obrna lícního nervu, Meniérův syndrom.

Vazoneurózy, poruchy prokrvení.

Vnitřní choroby: chronická bronchitida, chronické gynekologické záněty, záněty prostaty, chronické záněty vedlejších nosních dutin, astma, stavy po zánětu pohrudnice, srůsty.

Ultrakrátkovlnná diatermie: má dobrý hloubkový efekt a minimálně tepelně zatěžuje kůži, podkoží a tukovou tkáň. Využívá se ke stimulaci hlouběji uložených struktur.

Mikrovlnná diatermie: výhodou je příznivý poměr ohřevu na úrovni tuk – sval, ve prospěch svalové hmoty. Oči pacienta je při této léčbě třeba chránit pomocí brýlí s kovovou mřížkou.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][/vc_column][/vc_row]